Ліквідація ФОП

Покрокова інструкція

для самостійного припинення діяльності фізичної особи-підриємця

Крок 1.

Подача заяви до державного реєстратора.

Крок 2.

Закриття банківських рахунків ФОП відкритих для здійснення підприємницької діяльності.

Крок 3.

Проведення звірки в контролюючому органі та здійснення всіх остаточних розрахунків з податків і зборів.

Крок 4.

Подача "ліквідаційної" звітності.

Подача заяви до державного реєстратора.

КРОК 1

Для початку необхідно звернутися до державного реєстратора (акредитованого суб’єкта державної реєстрації або нотаріуса) із заявою про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця за її рішенням (Форма 1) або подати таку заяву через портал Дія, для цього Вам потрібно електронний підпис (кваліфікований електронний підпис), зареєструватися чи авторизуватись (якщо вже зареєстровані) у кабінеті громадянина на diia.gov.ua за допомогою електронного підпису та заповніть онлайн-форму на отримання послуги.

Зверніть увагу, що заяву у паперовій формі можливо подати тільки за місцем реєстрації такої фізичної особи-підприємця. Наприклад, якщо ФОП зареєстрований у Львові то звернутися з відповідною заявою до компетентного органу необхідно в межах міста Львова. Якщо ФОП був зареєстрований в Криму або на тимчасово окупованій території (населеному пункті, де органи влади поки не здійснюють свої повноваження), подати заяву можна до будь-якого суб'єкта державної реєстрації на території України та знятися з обліку в органі ДФС за місцем свого знаходження (з документальним підтвердженням особи та місця перебування). 

Внесення відомостей про припинення ФОП до Реєстру

Крок 2

Якщо всі дані внесено вірно, тоді реєстратор протягом 24 годин приймає відповідне рішення, без отримання довідки контролюючого органу про відсутність заборгованості зі сплати податків (як це було раніше) та вносить до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР) запис про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця та у цей же день направляє відповідне повідомлення до контролюючого органу.

Дані про зняття з ФОП як платника податків та як платника єдиного внеску передаються контролюючим органом до ЄДР та оприлюднюються на порталі електронних сервісів ЄДР. Однак, із внесенням записів до державних реєстрів зняття з обліку у контролюючому органі не закінчується. 

Проведення звірки в контролюючому органі та здійснення всіх остаточних розрахунків з податків і зборів.

Крок 3

Фізична особа-підприємець має забезпечити остаточні розрахунки з податків від провадження підприємницької діяльності, повинна закрити усі рахунки відкриті у банківських установах (крім рахунків, відкритих для зарахування коштів на вимогу фізичних осіб) та в установлені строки подати відповідному контролюючому органу декларацію за останній податковий (звітний) період. Строком подання такої декларації є 30 календарних днів з моменту розреєстрації ФОП, а також потрібно сплатити ПДФО та військовий збір протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем для подання такої декларації. Якщо ж Ви платник Єдиного податку, то Вам теж потрібно подати ліквідаційну звітність, проте строки подання такої звітності будуть 40 днів з дня наступного за днем звітного кварталу у якому відбулась розреєстрація ФОП. Також не потрібно забувати про зняття з обліку платників ЄСВ. Звіт З ЄСВ фізична особа підприємець подає за формою № Д-5 протягом 30 календарних днів з дня розреєстрації у ЄДР. Слачуємо ЄСВ протягом 10 календарних днів після граничного строку подання ліквідаційного звіту ЄСВ. Не забувайте про те, що сплатити ЄСВ потрібно і за місяць в якому відбувається розреєстрація. Пам’ятайте про те, що за березень, квітень та травень ФОП був звільнений від сплати ЄСВ у зв’язку із карантином. А от перевірка в контролюючому органі зовсім не обов’язкова. При припиненні підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем контролюючий орган може призначити і провести документальну перевірку, але за наявності підстав і з урахуванням строків давності, передбачених законодавством України. Податковий орган може почати перевірку в разі припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, однак обов’язку для підприємця проходити таку перевірку законодавством не передбачено. Документальна позапланова перевірка може бути розпочата за рішенням керівника контролюючого органу, що оформлюється наказом. Однак не виключено, що перевірка також можлива за зверненням самого платника. У такому випадку для її ініціювання платнику податків необхідно самому подати відповідну заяву з проханням провести перевірку. Але наголошуємо – це право, а не обов’язок платника податку!

Подача "ліквідаційної" звітності.

Крок 4

Ще одне досить важливе питання, чи повинна фізична особа-підприємець, яка фактично припинила свою діяльність, але не здійснила держану реєстрацію припинення сплачувати податки чи збори та подавати звітність? Так, повинна! Адже, фізична особа-підприємець вважається такою, що припинила свою підприємницьку діяльність з дати внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру. Відповідно, всі ФОП, які з різних причин не здійснили процедуру державної реєстрації припинення зобов’язані будуть заплатити єдиний соціальний внесок (ЄСВ) за весь період, починаючи з 01.01.2017 року і включаючи місяць в якому проведено ліквідацію ФОП та відповідно подати звітність за цей період. А оскільки і платежі і подача звітності буде здійснена з порушенням строків, контролюючий орган здійснює нарахування пені та штрафних санкцій за весь період прострочення.